تفاوت بین طراحی UX و UI چیست؟

683
ui_ux | اُکسیما

تفاوت بین طراحی UX و UI چیست؟


طراحی UI و طراحی UX دقیقا چیست و تفاوت بین این دو چیست؟ باید اینطور بگویم که ، UI این است که چگونه همه چیز به نظر می رسد ، اما UX به معنای چگونگی کار است . UX یک فرآیند است، در حالی که رابط کاربری UI قابل تحویل است. بیایید بیشتر توضیح دهیم ...


طراحی رابط کاربری :


طراحی رابط کاربر (UI) یک میدان بزرگ است. در تئوری، UI ترکیبی از محتوا (اسناد، متون، تصاویر، فیلم ها و غیره)، فرم (دکمه ها، برچسب ها، فیلدهای متنی، جعبه ها، لیست های کشویی، طراحی گرافیک و غیره) و رفتار (چه اتفاقی می افتد اگر من کلیک / کشیدن / تایپ) می باشد.

این کار به یک چشم خوب و تمرین زیاد نیاز دارد و برای به دست آوردن نتایج بهتر باید بسیار آزمایش و خطا باید انجام داد. به عنوان یک طراح UI، هدف شما این است که یک رابط کاربری ایجاد کنید که جذاب و زیباست و همچنین حسی را در کاربر ایجاد کنید تا محصولات خود را دوستانه تر و زیبا تر کنید.

طراحی تنها در مورد یادگیری استفاده از نرم افزار طراحی نیست - با این که قطعا مهم است. نرم افزار مانند شمشیر طراح است. شما برای مبارزه نیاز به شمشیر دارید، اما این همه آن چیزی نیست که شما نیاز به یادگیری آن داشته باشید. شما باید استراتژی ها، فرآیندها، ترفندها و نکات مبارزه / بازی را یاد بگیرید تا بتوانید آن را ببرید. در طراحی UI، شما نیاز به تفکر، آزمایش، تست و درک کاربران خود برای استفاده از محصول مورد نظر خودتان دارید.

مزیت داشتن یک محصول که به خوبی طراحی شده است آن است که شما امتیاز بالاتری از جانب کاربران خود دریافت می کنید .


مواردی که درباره ی طراحی UI به خاطر باید داشته باشید :


۱) در یک صفحه مردم همیشه اولین و بزرگترین، باشکوه ترین و درخشان ترین را متن را می خوانند


این طبیعت انسانی است. توجه ما به گونه ای برنامه ریزی شده است که همواره بزرگترین، باشکوه ترین و درخشان ترین را می بینیم. و سپس به چیزهای کوچکتر توجه می کنیم.


۲) اهمیت هماهنگی


تراز بندی یک جنبه اساسی طراحی UI است. یک اصل مهم طراحی این است که: تعداد خطوط تراز را به حداقل برسانید. این قابلیت خواندن را بهبود می بخشد و باعث می شود که طراحی بیشتر به چشم بیاید.

دو نوع اساسی از هم ترازی وجود دارد: تراز لبه و تراز کردن مرکز .

  • تراز لبه به این صورت است که شما تمام عناصری را که دارید از یک طرف و یا از یک لبه در یک راستا قرار بگیرند .
  • هماهنگی مرکز این است که در آن شما تمام عناصر را به ترتیب میانه قرار دهید.

بسته به نوع usecase، شما یکی را انتخاب می کنید. معمولا، تراز لبه بهتر خود را نشان می دهد.تراز کردن عناصر در نرم افزار طراحی مانند فتوشاپ بسیار آسان است. اکثر نرم افزارهای طراحی معمولا یک خط کش / راهنمای را برای لبه کردن تمامی عناصر ارائه می دهند.


۳) به یک طراح دقیق تبدیل شوید


دو روش برای انجام این موضوع وجود دارد :

  • شما باید با توجه به طراحی خود توجه کاربر را جلب کنید.
  • شما باید به هر چیزی کمی در طرح های خود توجه داشته باشید.

برای اینکه یک طراح بزرگ باشید، باید هر دو را انجام دهید.

UI Design در مورد خلق تجربه برای کاربران با هدایت توجه آنها به چیزهای مهم دیگر است.

روش استفاده از متن برای جلب توجه کاربران عبارت اند از:

  • اندازه آن بزرگتر یا کوچکتر شود.
  • Bold تر یا Brigth تر شود
  • استفاده از یک متن با وزن سنگین در برابر چیزی که نازک یا سبک است.
  • لغات Italicize بزرگنمایی و یا کوچک کردن برخی از کلمات.
  • فاصله بین هر یک از حرف ها را افزایش دهید تا اندازه کلی کلمات زیاد شود.

مهمترین مسئله در طراحی تست است! اطمینان حاصل کنید که چیز های مختلف را امتحان کرده اید: رنگ ها، فونت ها، زنگ ها، زاویه ها، تراز، طرح ها، و غیره. با طرح های مختلف تجربیات را آزمایش کنید تا بتوانید با استفاده از روش های مختلف فرمان توجه کاربر را طراحی کنید.


طراحی تجربه کاربر :


طراحی تجربه کاربر (UX) درباره ایجاد تجربه های بدون درد و لذت بخش است.

در اینجا ۶ سؤال وجود دارد که از خودتان بپرسید آیا UX محصول شما خوب است یا خیر.


۱) قابلیت استفاده


عملکرد اصلی برنامه من چیست؟ منظورم این است که من باید برای انجام چه کاربردی از این برنامه استفاده کنم؟

حالا چگونه می توانم تعداد مراحل را که کاربر برای دستیابی به آن هدف در برنامه طی می کند، به حداقل برسانم؟ آنچه که کاربران می خواهند با برنامه خود به دست آورند چیست؟ چگونه می توان تجربه ای را برای رسیدن به آن هدف به اندازه کافی، سریع و لذت بخش انجام داد؟


۲) پروفایل کاربری


شما باید بدانید که چه کسانی کاربران شما هستند و چه چیزی می خواهید با استفاده از برنامه خود به دست آورید. بهترین راه برای انجام این کار، ایجاد پروفایل های کاربری کاربران است.

شما باید چند تمرین تفکر برای درک بازار خود انجام دهید. مخاطبان هدف / کاربر را محدود کنید. سوال اصلی این است که از خودتان بپرسید: عملکرد اصلی برنامه من چیست؟ و پروفایل کاربران خود را به طور مداوم با این سوال دوباره ارزیابی کنید.


۳) درخواست مجوزها


در صورتی که برنامه تلفن همراه شما دارای push notification، خدمات مکان، ادغام با رسانه های اجتماعی، ایمیل و ... باشد، می دانید که شما نیاز به اجازه ی کاربر دارید که آن را را با یک پیام هشدار که در هنگام استفاده از برنامه شما در صفحه ظاهر می شود دریافت می کنید، به جای اینکه هر بار اینکار را انجام دهید که همه ی کاربران را آزار می دهد، از اثر بنجامین فرانکلین استفاده کنید و یک بار اینکار را انجام دهید.

اطمینان حاصل کنید که برنامه شما اعلان مجوز را فقط زمانی که کاربر میخواهد از این ویژگی استفاده کند نمایش میدهد و نه زمانی که برنامه را راه اندازی میکند،


۴) فرم و عملکرد


طراحی همیشه در مورد فرم نیست مانند طرح رنگ زیبا، فونت ها، طرح و غیره. این نیز در مورد عملکرد صادق است. و همیشه برای عملکرد بیش از فرم زمان بگذارید .


۵) ثبات


آیا در برنامه من هماهنگی وجود دارد؟ آیا برنامه من با نام تجاری من سازگار است؟ تضاد در طراحی باعث سردرگمی می شود و سردرگمی باعث ناراضایتی کاربر می شود .


۶) سادگی


آیا می توانم آن را ساده تر کنم؟

اطمینان حاصل کنید که برنامه شما مادربزرگ است، یعنی افراد مسن تر می توانند این را درک کنند و از آن استفاده کنند.


امیدوارم این مقاله به شما در درک مفاهیم اولیه در طراحی UI و UX کمک کند.

پیوست ها :
  • این مقاله دارای پیوست نمی باشد.
loder | اُکسیما
»» نویسنده مقاله
حسین رئیسی | اُکسیما

حسین رئیسی
»» پشتیبانی مقاله

تیم پشتیبانی اُکسیما به صورت 24 ساعت در هر زمان و مکان، پاسخگوی تمامی سوالات و ابهامات شما در مورد این مقاله خواهند بود. بدین منظور شما می توانید از طریق روش های زیر از پشتیبانی فنی این مقاله برخوردار گردید. تیم پشتیبانی این اطمینان خاطر را به شما دانشجویان گرامی خواهند داد که در سریع ترین زمان ممکن پاسخگوی شما عزیزان باشند.


به اشتراک بگذارید ...

دوستان و همراهان گرامی : آیا تمایل دارید این مقاله را با دوستان و آشنایان خود در تلگرام به اشتراک بگذارید؟

مقاله های پیشنهادی

اخیرا استفاده از React Native برای توسعه برنامه های Android بسیار رایج شده است. با این حال، راه اندازی React Native در ویندوز چالش برانگیز است و نیاز به توجه به موارد بسیاری دارد، حتی اگر بخواهید یک برنامه ساده را بر روی یک شبیه ساز اجرا کنید. بایستی این چالش ها را در ابتدا حل کنید. در این مقاله، درباره نحوه تنظیم محیط توسعه خود در ویندوز با استفاده از چارچوب React Native و Android Studio برای ساخت برنامه های Android می پردازیم.

حسین رئیسی

2529

تصورات بسیاری در رابطه با هنر برنامه نویسی وجود دارد که نادرست می باشند . بسیاری برنامه نویسی را یک شغل تنها برای افراد بسیار باهوش و با استعداد می دانند یا دانش آموزان مسلط به ریاضیات و کسانی که هیچ گونه اشتباهی نمی کنند . در این مقاله ما قصد داریم این ابهامات غلط درباره برنامه نویسی را حل و فصل کنیم ، که تا حدی کمکی باشد برای آن که افراد بدانند آیا برنامه نویسی مسیر شغلی مناسبی برای آنها می باشد یا خیر . اگر تصورات دیگری نیز شما برای افزودن به این لیست دارید ، آنها را در بخش دیدگاه ها با ما در میان بگذارید .

حسین رئیسی

372

اگر شما علاقه مند به یادگیری برنامه نویسی وب و تبدیل شدن به یک توسعه دهنده وب هستید قبل از هرچیز بابت این انتخاب عالی به شما تبریک می گویم. بسته به پیشینه شما یادگیری توسعه وب در آغاز ممکن است کمی گیج کننده باشد . اگر در گوگل جستجو کرده باشید متوجه شده اید که با زبان ها و فریم ورک های زیادی سروکار دارید . اما خب نگران نباشید شما تنها نیستید. گوگل می تواند بهترین دوست شما یا بدترین دشمن شما باشد. این بستگی به نحوه استفاده از آن دارد.

حسین رئیسی

400