چگونه یک رزومه عالی از مهارت های خود بنویسید

542
write_resume | اُکسیما

برای افرادی که شروع به جستجوی شغل نموده اند و سوالاتی در خصوص نحوه نوشتن یک رزومه عالی دارند که بتواند پای آن ها را به شرکت ها نرم افزاری بکشاند این مقاله می تواند بسیار مفید باشد .

این مقاله مجموعه ای از راهنمایی هاست که منجر به این گردد که شما بتوانید رزومه خوبی برای خود بنویسید .

در این مقاله به چه چیزهایی می پردازیم‌:

 • چه چیزهایی در یک رزومه کاری باید وجود داشته باشد؟
 • چه مواردی را در رزومه خود نیاورید؟
 • راهنمایی های اضافی
 • مشاوره برای فارغ التحصیلان جدید

چه چیزهایی در یک رزومه کاری باید وجود داشته باشد؟


رزومه باید کوتاه، مختصر و خواندن آن آسان باشد.

این بدان معنی است:

 • سازگار باشد

  از فونت های سازگار (Arial / Times New Roman OK) استفاده کنید و بد نیست بدانید استفاده از بیش از سه فونت برای خوانایی آسان نیست.

 • استفاده از بخش ها

  از چهار بخش اصلی استفاده کنید: تجربه کاری، آموزش، مهارت ها، پروژه ها

 • از کلمات کلیدی در رزومه خود استفاده کنید

  استخدام کنندگان به دنبال کلمات کلیدی در رزومه شما هستند (به عنوان مثال جاوا، پایتون، هادوپ، برخی از نمونه های کلمات کلیدی هستند) .

 • استفاده از لیست حساب های شبکه اجتماعی مرتبط

  GitHub برای مهندسین نرم افزار محبوب است، بنابراین خوب است که به لیست اضافه کنید اما Snapchat، نه خیلی

 • توضیح دهید که چرا شما برای موقعیت مناسب هستید

  شما می توانید نامه ای را به عنوان یک پیوست بنویسید یا یک خلاصه کوتاه در بالای رزومه خود داشته باشید. این ها به کارکنان یک سیگنال قوی تر از شما می دهند که چرا شما می خواهید درخواست این شغل را دارید.

 • از اعداد استفاده کنید

  اگر شما به یک میزان بازدیدهای یک وبسایت کمک کردید، فقط به صورت مقدماتی آن را بنویسید - متریک آن را بیان کنید. "من به افزایش میزان بازدید وب سایت فلان را از 10K views / day به 100K views / day کمک کرده ام."

 • از جملات فعال استفاده کنید

  از افعالی مانند "طراحی شده"، "اجرا شده"، "اجرا شده"، "سوار"، و "برنامه ریزی شده" استفاده کنید.

 • از PDF استفاده کنید

  هر فرمت فایل دیگری مانند .docx ممکن است رزومه شما را به شکل متفاوتی ارائه دهد.

 • دو تا سه پروژه را که واقعا خوب می شناسید انتخاب کنید

  شما باید این را از بالا به پایین بشناسید. دانستن دو تا سه پروژه واقعا تعهد و توانایی شما را به خوبی نشان می دهد، دو ویژگی مطلوبی که هر شرکت نیاز دارد.


چه مواردی را در رزومه خود نیاورید؟


فرض نکنید که رزومه شما یک عنوان زمان معکوس می باشد که همه کارهایی که در گذشته انجام داده اید را باید در آن بیاورید.

این بدان معنی است:

 • تمام موقعیت هایی را که از دبیرستان گرفته اید را لیست نکنید

  یک موقعیت خرده فروشی که در تابستان در دبیرستان گزارنده شده است، برای یک شرکت تکنولوژیکی زیاد جذاب نخواهد بود.

 • سطح مهارت خود را کم کنید

  فن آوری هایی را که با آنها کار کرده اید، قرار دهید و آنها را به عنوان "خوب"، "کارشناس" و غیره پر کنید.

 • هر مهارتی را که صرفا در رابطه با آن مطالبی را شنیدید، لیست نکنید

  بعضی از مثالها عبارتند از "big-data"، "real-time"، "machine learning"، "docker" و "batch streaming". از آنها به دقت استفاده کنید. احتمالا از شما خواسته می شود که دانش خود را در رابطه با این این فن آوری ها در طی مصاحبه نشان دهید.

 • مهارت های بی اهمیت را لیست نکنید

  مایکروسافت اکسل، ورد و غیره مهارت های رایانه ای پایه ای است که بسیاری از مردم می دانند، بنابراین نیازی نیست آن ها رد لیست خود قرار دهید.


راهنمایی های اضافی


این بخش بر روی موارد جزئی تمرکز می کند که من شخصا فکر می کنم دانستن آنها میتواند مفید باشد. هنگامی که رزومه خود را نوشتید، به شما کمک می کند تا لحن و فکر خود را درست تنظیم کنید.

 • یک داستان درست کنید

  یک رزومه یک داستان است - داستان زندگی شما. تصور کنید شما با فردی در یک سفر همراه می شوید و داستانی درباره خودتان برای او بازگو می کنید.

 • مدیران استخدام می خواهند بدانند که شما در زمینه ای که در آن درخواست داده اید هوشمند هستید و پتانسیل رشد را دارید. هر چیزی که در رزومه شما باشد، سیگنالهایی را درباره ی شما در اختیار آنان قرار می دهد.
 • از یک رزومه به عنوان یک بوم استفاده کنید تا بهترین امتیاز خود را به دست بیاورید

  برخی از نکات برجسته، چالش ها، موانع موجود در زندگی حرفه ای شما و چگونگی انجام آنها نشان می دهد شما یک کاندید خوب هستید یا خیر؟ یک رزومه باید تلاش کند تا به این سوالات پاسخ دهد.

  به همین ترتیب، اختراعات، نشریات و یا اختراعات مربوط به موقعیت، چیزهای مهمی هستند که باید در یک رزومه نیز وجود داشته باشند.

 • بهینه سازی برای خوانایی

  من فکر می کنم این نکته برای درک این موضوع بسیار مهم است. یک رزومه خلاصه ای از آنچه که شما انجام داده اید، نیست، بلکه یک لیست متفکرانه و هوشمندانه از سفر شماست.

  یک تمرین ذهنی خوب، فقط 60 ثانیه به کسی فکر کنید که چرا باید شما را استخدام کند ، چشمانش چطور است؟

  یک مثال میتواند این باشد:

  "من یک مهندس نرم افزار backend هستم که معماری RESTful را به شدت کار کرده ام و به خوبی آن را می شناسم. من برنامه های وب بسیار مقیاس پذیر را که به بیش از میلیون ها کاربر پیوسته اند، ساخته ام و چشم انداز محصول را برای شرکتم به ارمغان آورده ام. "

  نقاطی که من می خواهم در اینجا روی آن ها تمرکز کنم:

  • مهندس backend
  • معماری RESTful
  • scalable
  • چشم انداز محصول

  من بعد از آن رزومه خود را در مرکز این چهار ستون قرار می دهم. برخی از مواردی که در گذشته انجام دادم که علاقه من را نشان می دهند، مهارت های من به عنوان یک مهندس backend، تجربه طراحی من در مورد معماری RESTful و چه معیارهایی که من می توانم نشان دهم برای نشان دادن محصولات مقیاس پذیر هستند.


مشاوره برای فارغ التحصیلان جدید


برای فارغ التحصیلان تازه و افرادی که از کار غیر حرفه ای به کار حرفه ای می خواهند جابه جا شوند، این بخش مهمی است که باید به آن توجه کنند.

آیا نام تجاری مهم است؟ بله، این بسیار تاثیرگذار است . دانشگاهی که به آن می روید و شرکتی که با آن کار می کنید، عوامل مهمی هستند.

بعضی از شرکت ها تمایل زیادی به استخدام از دانشگاهی خاص دارند دانشگاه هایی مانند استنفورد، MIT و دانشگاه واشنگتن در اینجا به ذهن می آیند.

با این حال، همه امیدتان را از دست ندهید حتی اگر شما در یک دانشگاه معتبر حضور نداشته باشید. یک نام تجاری خوب به عنوان یک سیگنال عمل می کند، اما سیگنال های مختلف دیگری نیز وجود دارد که مهم هستند.

برای شما، اگر به استنفورد نرفتید و تجربه زیادی در یک شرکت فن آوری نداشتید، پیشنهاد می شود جزئیات را در مورد اینکه چطور تجربه کنونی شما برای یک شرکت خوب با فناوری میتواند جذاب باشد، ارائه دهید.

اغلب اوقات، او می بیند که نامزدها جزئیات دقیقی درباره چگونگی کار آنها در یک موقعیت خرده فروشی در تابستان و ارزش هایی که در نتیجه کارشان به دست آورده اند، نوشته اند. با این حال، نامزدها نتوانستند به کارکنان توضیح دهند که چه چیزی در مورد توانایی آنها در یک شرکت فن آوری شکوفا می شود.

یک شرکت فناوری با یک موقعیت خرده فروشی بسیار متفاوت است - من این موضوع را برای یک بار دیگر تکرار میکنم. یک استخدام کننده و یک مدیر استخدام می خواهد شما خود را به آنها ثابت کنید که چرا شما در این جایگاه قرار دارید و چرا باید آنها شما را استخدام کنند.

یک کاندیدای خوب در مورد تجارب خرده فروشی خود، و همچنین گره ها و چالش های آن مطالبی را می نویسد که مربوط به موقعیتی است که برای آن درخواست می کند.

امیدوارم که این مقاله به شما برای نوشتن یک رزومه خوب و عالی کمک کند تا بتوانید موقعیت شغلی خود را هر چه سریع تر بدست آورید . از شما بسیار ممنونم و بسیار خوشحال می شویم که تجربیات خود و نظرات خود را در خصوص ویژگی های یک رزومه عالی در قسمت دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.

پیوست ها :
 • این مقاله دارای پیوست نمی باشد.
loder | اُکسیما
»» نویسنده مقاله
حسین رئیسی | اُکسیما

حسین رئیسی
»» پشتیبانی مقاله

تیم پشتیبانی اُکسیما به صورت 24 ساعت در هر زمان و مکان، پاسخگوی تمامی سوالات و ابهامات شما در مورد این مقاله خواهند بود. بدین منظور شما می توانید از طریق روش های زیر از پشتیبانی فنی این مقاله برخوردار گردید. تیم پشتیبانی این اطمینان خاطر را به شما دانشجویان گرامی خواهند داد که در سریع ترین زمان ممکن پاسخگوی شما عزیزان باشند.


به اشتراک بگذارید ...

دوستان و همراهان گرامی : آیا تمایل دارید این مقاله را با دوستان و آشنایان خود در تلگرام به اشتراک بگذارید؟

مقاله های پیشنهادی

ProgressButton یک کتابخانه ساده برای نمایش یک باتن همراه با وضعیت لود شدن می باشد که شما می توانید از آن به عنوان یک باتن برای دانلود استفاده نمایید .

حسین رئیسی

391

ماتیس یک ابزار برای انتخاب تصویر و ویدیو در اندروید است. شما می توانید در اکتیتویتی و یا فرگمنت از آن استفاده کنید - انتخاب تصاویر از جمله JPEG، PNG، GIF و فیلم ها از جمله MPEG، MP4- تم های مختلف را اعمال کنید، از جمله دو تم ساخته شده و تم سفارشی- بارگذاری تصاویر مختلف- قوانین فیلتر سفارشی را تعریف کنید

حسین رئیسی

524

FancyButton یک باتن قدرتمند برای اندروید هست با ویژگی های زیر : Border (stroke, radius, color)- Background (normal, focus)- Icon (Drawable, font Icon)- Icon (Position, size)- Icon Size- Icon Padding

حسین رئیسی

505