9 مورد از بهترین کتاب های برنامه نویسی

906
code_books | اُکسیما

۹ مورد از بهترین کتاب های برنامه نویسی برای خواندن ، اگر شما قصد این را دارید که خودتان را متمایز کنید.


اگر شما فقط یکی از این بهترین کتاب های برنامه نویسی را در سال جاری بخوانید، قدمی رو به جلو تقریبا نسبت به همه افراد اطراف خود برداشته اید . چرا که ، به گفته استیو مک کانل، نویسنده Code Complete ، یک کتاب بیشتر ازچیزی است که برنامه نویسان هر ساله می خوانند.


در سال 2008 نویسنده، وبلاگ نویس، مهندس نرم افزار و خالق Trello در سال 2008 این بیانیه جسور را نوشته است :


به نظر میرسد برنامه نویسان کتاب خواندن را متوقف کرده اند. بازار کتاب ها در موضوعات برنامه نویسی، نسبت به تعداد برنامه نویسان کمتر است. در عوض، آن ها خوشحال هستند که ، با استفاده از آزمون و خطا برنامه نویسی می کنند. زمانی که آنها نمیتوانند مشکلی را حل کنند، آن را به عنوان یک سؤال در گوگل جستجو می کنند.

آیا شما هم اینگونه هستید؟

اگرچه موتورهای جستجو و انجمن هایی مانند Stack Overflow ضروری هستند، اما این ها راهی برای به دست آوردن یک دانش عمیق و کسب مهارت نمی باشند.

بهترین نوع کتاب های برنامه نویسی، مواردی هستند که فقط به شما نمی گویند که چگونه، بلکه توضیح می دهند که چه در پشت آن می باشد . آنها فقط به شما زبان های خاصی یا نحوه کد نویسی را نمی آموزند، بلکه چگونه فکر کردن را نیز می آموزند و به شما کمک می کنند تا یک برنامه نویس بهتر شوید، چه شما تازه شروع به کار کرده اید و یا اینکه سالهاست در این عرصه مشغول به فعالیت هستید .

بدون نیاز به توضیح بیشتر، در اینجا لیستی از 9 کتاب از بهترین کتاب های برنامه نویسی برای خواندن آورده شده است اگر شما قصد این را دارید که خودتان را از دیگران متمایز کنید و تبدیل به یک برنامه نویس قدرتمند شوید پس همین الان مطالعه یکی از این کتاب ها را آغاز کنید.


Coders at Work: بازتابی در عرصه برنامه نویسی


Coders-at-Work-oxima

اگر شما اطلاعاتی در مورد زندگی یک برنامه نویس می خواهید بدانید، Coders at Work کتاب مورد نظر شما است. در این کتاب با ۱۵ برنامه نویس مصاحبه های جالبی انجام شده، دانشمندان کامپیوتر از جمله جاشوا بلوچ، پیتر نورویگ، دونالد نوت، کن تامسون و جیمی زوینسکی، از آن جمله می باشند. نویسنده، پیتر سیبل ، با مصاحبه شونده ها در مورد پروژه های معروف که در آن ها کار می کردند و داستان های الهام بخش پشت سر آنها صحبت کرده است. Coders at Work یک زیرچشمی نگاه می کند به اینکه چه چیزی باعث می شود برخی به بزرگترین برنامه نویسان تبدیل شوند و اینکه آن ها چطور فکر کنند. قطعا باید آن را بخوانید!


Code Complete: یک کتابچه راهنمای عملی ساخت نرم افزار


Code-Complete-oxima

Code Complete استیو مک کانل به عنوان دایره المعارف برنامه نویسی عملی و قابل خوانا برای هر برنامه نویس حرفه ای محسوب می شود. و همین باعث می شود درک کنیم که چرا - این کتاب داری 900 صفحه می باشد، هر فصل با پیشنهادات و تکنیک های به بهبود برنامه های روزمره و کد نویسی که قابل خواندن و مدیریت آسان تر باشد کمک می کند. ارائه مطالب در قالب داستان باعث شده خواندن این کتاب آسان و حتی سرگرم کننده گردد. مهم نیست شما در چه سطحی می باشید Code Complete، بدون شک منجر به تغییر شیوه ی تفکر شما می گردد .


The Mythical Man Month


The-Mythical-Man-Month-oxima

فرضیه این کتاب بر این واقعیت است که کامپیوترها تغییر می کنند اما مردم تغییر نمی کنند. The Mythical Man Month یک کتاب برنامه نویسی کلاسیک است که در مورد عناصر انسانی مهندسی نرم افزار بحث می کند. هرچند این کتاب 30 سال پیش نوشته شده بود (اولین بار در سال 1975 منتشر شد) اما در طول زمان پایدار مانده است. اگر شما در حال تلاش برای تبدیل شدن به یک مدیر پروژه هستید، این کتاب به شما در درک چیزهایی می پردازد که در طراحی نرم افزارها ممکن است اشتباه کنید و به شما مشاوره عملی یا نحوه کار با سازمان ها و مدیریت تیم ها را ارائه می دهد.


Don’t Make Me Think, Revisited: یک رویکرد مشترک برای قابلیت استفاده از وب


Dont-Make-Me-Think-oxima

اگر قصد دارید یک کتاب در مورد usability بخوانید، این یکی را انتخاب کنید! این کتاب یک منبع عالی برای هر توسعه دهنده وب است که می خواهد وب سایت ها، اپلیکیشن های تلفن همراه ایجاد کند. این کتاب با اطلاعات مفیدی که ارائه می دهد یک روش واضح و مختصر را بیان می کند که می تواند به طور یکسان به نظر مخاطبان فنی و غیر فنی نیز قابل درک باشد.


The Pragmatic Programmer: از مبتدی تا استادی


The-Pragmatic-Programmer-oxima

یکی دیگر از قدیمی ها، اما خوب ها، که همچنان با گذر زمان پایدار است .The Pragmatic Programmer مجموعه ای از درس ها و توصیه هایی برای توسعه دهندگان نرم افزار است. کتاب حاوی مجموعه ای از راهنمایی های ، حدود 70 مورد است، که در یک کارت جداگانه ای در پشت کتاب جمع آوری شده است. عتوان کتاب به تنهایی ممکن است به نظر واضح باشد، اما این کتاب شامل برخی از ابعاد شگفت انگیز است که به تقویت حرفه ای برنامه نویسی شما و استخراج مهارت هایتان کمک می کند!


Clean Code: راهنمای دستیابی به مهارت های نرم افزار


Clean-Code-oxima

کد ناقص می تواند یک پروژه را به زانو درآورد، به همین دلیل توسعه کد عالی بسیار مهم است! در Code Clean، "عمو باب" مارتین راهنمایی ها و نمونه هایی در مورد چگونگی ایجاد کد بهتر را به اشتراک می گذارد. این کتاب به اصول و بهترین شیوه های نوشتن کد تمیز می پردازد و همچنین مطالعات موردی به طور فزاینده ای را به چالش می کشد که خوانندگان را به چالش می کشد تا در مورد آنچه که درست است و یا آن چه که اشتباه می باشد فکر کنند . در حالی که نمونه هایی که در Code Clean ارائه می شوند به زبان جاوا می باشند، اما برای تقریبا تمام زبان های برنامه نویسی قابل استفاده است.


Programming Pearls


Programming-Pearls-oxima

این یک کتاب کلاسیک برای مبتدیان است که مبانی حل مشکلات را آموزش می دهد. اگر شما خودتان به حل مشکلاتتان بپردازید، شما خیلی بیشتر یاد می گیرید و یک برنامه نویس قوی تر با درک عمیق تر از الگوریتم ها می شوید.


Cracking the Coding Interview: صد و پنجاه سوال و راه حل برنامه نویسی


Cracking-the-Coding-Interview-oxima

اگر میخواهید یک شرکت بزرگ مانند آمازون، اپل، فیس بوک، گوگل یا مایکروسافت را هدف قرار دهید، این یکی از کتابهای مورد علاقه برای مصاحبه های برنامه نویسی است. همانطور که عنوان نشان می دهد، کتاب شامل 150 سوال برنامه نویسی است که شما ممکن است در مصاحبه ها با آن ها روبرو شوید، و سپس به تجزیه و تحلیل چگونه حل آنها می پردازد. در ادامه، این کتاب در مورد جنبه های غیر برنامه نویسی در فرایند مصاحبه مانند آماده سازی مصاحبه، آماده شدن رزومه، آمادگی رفتاری، و غیره می پردازد. این کتاب به طور قطع یکی از بهترین کتاب های مصاحبه برنامه نویسی موجود می باشد. یکی دیگر از کتاب های خوب در این زمینه، Introduction to Algorithms است که به عنوان "کتاب مقدس الگوریتم ها" شناخته می شود.


Soft Skills: راهنمای زندگی توسعه دهندگان


Soft-Skills-oxima

برای اکثر توسعه دهندگان نرم افزار، برنامه نویسی یک کار سرگرم کننده است. بخش مشکل و سخت شامل برخورد با مشتریان، همسالان و مدیران، مؤ ثر بودن، دستیابی به امنیت مالی و غیره می باشد. این کتاب شامل مواردی از جمله برنامه ریزی حرفه ای، نام تجاری، وبلاگ نویسی، یادگیری، آموزش، امور مالی و حتی تناسب اندام و روابط است.

در این مقاله سعی شد چند مورد از بهترین کتاب های برنامه نویسی به شما معرفی گردد . شما نیز اگر کتاب های خوبی در زمینه برنامه نویسی سراغ دارید و یا خود مطالعه کرده اید در قسمت دیدگاه ها با ما درمیان بگذارید .

پیوست ها :
  • این مقاله دارای پیوست نمی باشد.
loder | اُکسیما
»» نویسنده مقاله
حسین رئیسی | اُکسیما

حسین رئیسی
»» پشتیبانی مقاله

تیم پشتیبانی اُکسیما به صورت 24 ساعت در هر زمان و مکان، پاسخگوی تمامی سوالات و ابهامات شما در مورد این مقاله خواهند بود. بدین منظور شما می توانید از طریق روش های زیر از پشتیبانی فنی این مقاله برخوردار گردید. تیم پشتیبانی این اطمینان خاطر را به شما دانشجویان گرامی خواهند داد که در سریع ترین زمان ممکن پاسخگوی شما عزیزان باشند.


به اشتراک بگذارید ...

دوستان و همراهان گرامی : آیا تمایل دارید این مقاله را با دوستان و آشنایان خود در تلگرام به اشتراک بگذارید؟

مقاله های پیشنهادی

در اینجا فهرستی از 25 مورد از اخرین کتابخانه های اندروید که درچند ماهه گذشته منتشر شده برای شما دوستان لیست کرده ایم . در اینجا جایگاه اول و آخر معنی ندارد و صرفا یک لیست از کتابخانه های جالب گرداوری شده که فکر میکنم برای شما جالب و قابل توجه باشد .

حسین رئیسی

1525

طراحی UI و طراحی UX دقیقا چیست و تفاوت بین این دو چیست؟ باید اینطور بگویم که ، UI این است که چگونه همه چیز به نظر می رسد ، اما UX به معنای چگونگی کار است . UX یک فرآیند است، در حالی که رابط کاربری UI قابل تحویل است. بیایید بیشتر توضیح دهیم ...

حسین رئیسی

775

شما ممکن است شنیده باشید که پایتون محبوبیت زیادی را به دست آورده است، اما آیا می دانستید که در حال حاضر محبوب ترین زبان آموزشی و مقدماتی در دانشگاه های آمریکا است ؟ همینطور این زبان ، با توجه به بررسی IEEE ، چهارمین زبان محبوب دنیا بعد از زبان های کلاسیک و قدیمی جاوا، C و C ++ است ؟

حسین رئیسی

746